Strona główna                       Aktualności - z życia Parafii i Kościoła

Wigilia Zmartwychwstania Pańskiego

     Wielka Sobota jest dniem spoczynku Pana Jezusa w Grobie. To nie jest dzień żałoby, ale powinien być wypełniony modlitwą i zadumą nad cudem Zmartwychwstania. Przez cały dzień trwała adoracja Pana Jezusa w której uczestniczyły poszczególne miejscowości naszej parafii. Ochotnicze Straże Pożarne prowadziły wartę przy Grobie Pańskim.
     Sobota to również dzień święcenie pokarmów w naszej parafii w poszczególnych miejscowościach oraz w kościele o określonej porze zgodnie ze zwyczajem.
     Nie można było nie uczestniczyć tego dnia w liturgii Wigilii Paschalnej. Jest to najbardziej uroczysty wieczór w roku liturgicznym. Liturgię rozpoczęliśmy o godz. 20.00 .
     Składa się ona z czterech części. Liturgii światła, w czasie której kapłan przed Kościołem poświęca ogień, odpala paschał który symbolizuje nam Chrystusa, wnosi uroczyście zapalony paschał do ciemnego kościoła oznaczającego człowieka w mroku grzechu i śpiewa Orędzie Paschalne. W drugiej części są czytane fragmenty Pisma Świętego, w których rozważamy, co Bóg uczynił dla nas od początku świata. Podczas liturgii chrzcielnej kapłan dokonuje poświęcenia wody, a wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. Odnowieni, biorą udział we Mszy św. Paschalnej, podczas której zabrzmią wszystkie dzwony i dzwonki. Tradycja każe zabrać do domu wodę święconą, by rano pokropić nią dom i domowników.
     Liturgię Wielkiej Soboty zakończyliśmy uroczystą procesją Rezurekcyjną z Najświętszym Sakramentem wokół naszego kościoła rozpoczynając w ten sposób świąteczny czas Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa naszego Zbawiciela.
     W procesji i Mszy świętej brali udział licznie zgromadzeni wierni, dziewczynki sypiące kwiatki, strażacy ochotnicy z naszej parafii, członkowie Kół Różańcowych. Na zakończenie liturgii Wielkanocnej ks. prob. podziękował wszystkim za obecność i czynny udział w tej Uroczystości.

Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP - Goliszew 2008 - 2022