Strona główna                         Aktualności - z życia Parafii i Kościoła

Wielki Piątek

     To dzień Męki i Śmierci Chrystusa dziś nie odprawia się Mszy św. ale wieczorem gromadzimy się na liturgii wielkopiątkowej która składała się z trzech części.
     I część to liturgia słowa poprzedzona procesją i leżeniem krzyżem przez kapłana przed obnażonym ołtarzem. Nasz proboszcz był ubrany w czerwone szaty które symbolizują męczeństwo. Po powstaniu kapłan modli się i rozpoczyna się liturgia Słowa Bożego. Po odczytaniu proroctwa Izajasza i fragmentu Listu do Hebrajczyków czytany jest opis Męki Chrystusa z Ewangelii św. Jana. Liturgię Słowa Bożego kończy modlitwa powszechna. W liturgi słowa uczestniczyli lektorzy i lektorki z naszej parafii.
     II część liturgii to uroczysta adoracja Krzyża poprzedzona jest jego odsłonięciem przez kapłana. W czasie adoracji śpiewamy pieśni: „Ludu, mój ludu”, „Krzyżu Święty” i „Święty Boże”
     III część liturgii w której uczestniczyliśmy to wspólna Komunia św. Po jej zakończeniu procesjonalnie kapłan zanosi Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego gdzie zostaje wystawiony do adoracji.

Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP - Goliszew 2008 - 2019