Strona główna                       Aktualności - z życia Parafii i Kościoła

Matki Bożej Gromnicznej

     W sobotę 2 lutego A.D.2019 w Święto Ofiarowania Pańskiego zwane inaczej Matki Bożej Gromnicznej na mszy św. o godz.11.00 gościliśmy Chór DYSONANS z II L.O. im. T. Kościuszki w Kaliszu.
     Mszy św. przewodniczył i Homilię wygłosił nasz ks. prob. Eugeniusz Walczak. Była to msza koncelebrowana, w której uczestniczyło jeszcze dwóch kapłanów z domu Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim.
     Młodzi artyści w zaśpiewali nam kolędy tym samym ubogacając liturgię mszalną. Chórowi przewodniczył dyrygent p. Karol Mróz.
     Na Mszach św. o godz. 9.00 i 11.00 nasz ks. prob. dokonał poświęcenia przyniesionych tego dnia do kościoła świec zwanych gromnicami. Z tego też zwyczaju wywodzi się druga nazwa Święta Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej.
     Nazwa (Gromniczna) pochodzi od gromów, przed którymi strzec miały stawiane podczas burzy w oknach zapalone świece. W znaczeniu symbolicznym nazwa może oznaczać Maryję jako łamiąca strzały gniewu Bożego, który symbolizują również gromy.
     Na koniec mszy św. nasz ks. prob. Eugeniusz Walczak podziękował chórzystom za występ który pięknie ubogacił nam liturgię Niedzielnej Mszy św.
Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP - Goliszew 2008 - 2019