Galeria                                   Aktualności - z życia Parafii i Kościoła

Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

     20 czerwca nasza wspólnota parafialna uczestniczyła w Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Jest to szczególny dzień w życiu Chrześcijan. Pan Jezus pod postacią chleba w Najświętszym Sakramencie wychodzi z Świątyni by zobaczyć nas, być wśród nas, przemierzyć z nami drogę do czterech ołtarzy przygotowanych wcześniej przez poszczególne miejscowości z naszej parafii.
     Procesja do czterech ołtarzy w naszej parafii wyruszyła po mszy św. o godz. 10.00. Procesji przewodniczył nasz ks. prob. Eugeniusz Walczak. W uroczystościach udział wzięły: Delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych, Członkowie i członkinie Róż Różańcowych, Dziewczynki sypiące kwiatki, Ministranci, dzieci i młodzież oraz licznie zgromadzeni wierni nie zabrakło również oprawy muzycznej którą zapewniła nam nasza organistka Alicja i Orkiestra Dęta "Wiwat" z Żelazkowa.
     Kościół od samych początków dawał wyraz swojej wierze w realną obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i dlatego Eucharystię uczynił centralnym ośrodkiem kultu Nowego Przymierza.
     Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół obchodzi w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. Dlatego od XIII wieku Kościół obchodzi osobną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (zwaną potocznie Bożym Ciałem).
     Wszystko to za sprawą św. Julianny która urodziła się w 1192 r. w Retinne koło Liege. Po śmierci rodziców została oddana do konwentu sióstr augustianek w Cornillon. Mając 15 lat wstąpiła do tej zakonnej wspólnoty. Podczas pobytu w klasztorze doznawała wizji mistycznych. Pod ich wpływem, już jako przełożona, wystąpiła do miejscowego biskupa o wprowadzenie święta Bożego Ciała.
     Po raz pierwszy obchodzono to święto w 1247 r. w Liege. Miejscowy archidiakon, Jakub Pantaleon, był szczególnym orędownikiem nabożeństwa do Ciała i Krwi Chrystusa. Kiedy został papieżem, przyjmując imię Urbana IV, wprowadził święto Bożego Ciała jako obowiązujące w całym Kościele.
     Od piątku przez kolejne osiem dni będą odbywały się po Mszy św. procesje z Najświętszym Sakramentem wokół naszego kościoła. Z godnie z tradycją każdego dnia inne miejscowości naszej parafii będą organizować obsadę procesji. Będzie to wyrazem naszej wiary i wierności tradycji.Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP - Goliszew 2008 - 2019